Alkohole Góralskie,

W polskiej tradycji ludowej napoje wysokoprocentowe odgrywają dużą rolę. Można przekonać się o tym na przykład, zapoznając się z góralską kulturą. Na Podhalu od setek lat produkowane są regionalne alkohole, takie jak bimber, śliwowica, wiśniówka, litworówka i przepalanka. Opracowane przez górali receptury opierały się na łatwo dostępnych, naturalnych składnikach, które rosły w znajdujących się nieopodal sadach, w dolinach i górach. Wytworzone trunki pojawiały się na weselnych stołach i przy celebracji codziennych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Współcześni producenci sięgają do klasycznych receptur i naturalnych metod produkcji góralskich alkoholi.

Brak produktów w wybranej kategorii

Alkohole na bazie naturalnych składników

Co zalicza się do regionalnych trunków z Tatr, Sudetów i Beskidów? Jest to na przykład klasyczny bimber, znany także jako samogon lub księżycówka, ponieważ często pędzony był w domowych warunkach, nocą. Powstaje z zacieru zbożowego, czyli mieszanki polskich zbóż poddanej kontrolowanej fermentacji alkoholowej. Kolejnym przykładem tradycyjnego alkoholu góralskiego jest śliwowica, wytwarzana z dojrzałych śliwek zebranych w polskich sadach. Istnieje wiele rodzajów trunków z polskich gór, które różnią się od siebie smakiem, barwą, zapachem i konsystencją. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez górali składników można wymienić regionalne owoce, takie jak żurawina, wiśnie, jabłka. Polska wódka powstaje jednak także z produktów kojarzonych bardziej egzotycznie, na przykład cytryn. Warto jednak wiedzieć, że cytryny są obecne w polskiej kulturze już od XVI wieku. W tradycyjnych recepturach występują także miód wielokwiatowy, orzechy, pieprz i zioła, w tym arcydzięgiel litworu nadający alkoholom wyrazisty, ziołowo-korzenny aromat. Twórcy receptur posługiwali się również metodą palenia cukru, która sprawia, że regionalna wódka pachnie karmelem i ma słodszy smak.

Regionalne wódki i likiery z gór

Wyprodukowane zgodnie z tradycją góralskie alkohole oznaczane są etykietami zawierającymi regionalne symbole. Dobrym tego przykładem jest trombita, podhalański instrument dęty, który używany był do komunikacji w trakcie polowań. Ma specyficzny, podłużny kształt. Współcześnie instrument ten wykorzystywany jest przez niektóre zespoły ludowe, chcące wprowadzić do melodii wyjątkowe dźwięki. Na etykietach alkoholi widnieje także ornament parzenicy i postać ubrana w regionalny strój typowy dla górali z Podhala. Butelki mają pojemność 500 ml. Stężenie trunków zależy od ich składników i procesu fermentacji. Góralski bimber zawiera 45% vol. alkoholu, żurawinówka 32% vol, a cytrynówka 30% vol. Jaka jest tradycja serwowania regionalnych wódek i likierów? Mogą być schłodzone lub podgrzewane. Są podawane do podhalańskich potraw, takich jak bigos myśliwski. Ponadto trunki od pokoleń używane były jako składnik herbat, ciast i deserów. Dobiera się je pod kątem aromatu i smaku. Wysokoprocentowe napoje góralskie zawierające naturalne składniki mogą zawierać osad na dnie butelki. W takiej sytuacji wstrząsa się nimi, by konsystencja płynu stała się bardziej równomierna.
najwyższa jakość serków górlaskich

Nasza jakość

Gwarantujemy najwyższą jakość naszych serów i wędlin. Wszystkie wyroby produkowane są z wyłącznie regionalnych surowców. Korzystamy jedynie z tradycyjnych receptur, dzięki którym nasze zarówno sery jak i wędliny charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem tatrzańskich hal.

Czytaj dalej

Dlaczego nasze sery

Produkcją tradycyjnych serów góralskich: oscypków, korbaczy, czy buncu owczego zajmujemy się od wielu pokoleń. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, recepturom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, pasji do tradycji, mleku które pochodzi wyłącznie od owiec wypasanych na ekologicznie czystych podhalańskich halach, nasze sery smakują tak jak dawniej, a ich jakość nie ma sobie równych.

Czytaj dalej

Najwyższa jakość

Wyśmienity smak

100% regionalne

Szybka dostawa

Bezpieczne płatności

Przewiń stronę do początku