Orzechówka Góralska 500ml 32%

Cena: 65,00

Kod:

Masz pytanie? Zadzwoń do nas:
578 611 696
Orzechówka Góralska 500ml 32%

Lokalne produkty z gór, w tym m.in. z Podhala, to nie tylko sery czy wędliny. To również alkohole, w tym likiery. Wśród nich zaś wymienia się orzechówkę góralską. Napój ten powstaje na bazie orzechów laskowych, a moc nadaje mu wysokogatunkowy, pięciokrotnie destylowany alkohol zbożowy. Charakterystyczne dla niego są nuty smakowe – nieco słodkie, ale i mocno orzechowe. Podaje się go samodzielnie, jak i w formie dodatku – do innych napojów niealkoholowych, w tym soków czy naparów. Więcej informacji o tym likierze znajdziesz w dalszej części.

Orzechówka góralska – likier z orzechów laskowych.

Omawiana orzechówka góralska jest tradycyjnym napitkiem z gór. Jak wspomnieliśmy wyżej, bazę dla niej stanowi pięciokrotnie destylowany alkohol zbożowy oraz miazga z orzechów smakowych, w dużej mierze odpowiadająca za jej walory smakowe oraz aromat.

Tradycyjnie produkcja zaczyna się od selekcji orzechów, zbieranych od sierpnia do września. Wtedy jeszcze są odpowiednio miękkie i małe. Po zbiorach płucze się je, osusza i rozdrabnia. To prowadzi do uwolnienia zamkniętych w nich substancji eterycznych. Gdy już są posiekane – trafiają do dużego naczynia i są zalewane alkoholem. Taka mieszanka podlega maceracji przez kilka kolejnych dni.

Po tym okresie do przygotowanego likieru dodaje się cukier lub miód. W ten sposób powstaje syrop, do którego niekiedy wrzuca się jeszcze różnego rodzaju przyprawy korzenne lub np. skórkę pomarańczową. Tak wytwarzana orzechówka góralska maceruje się jeszcze przez kilka tygodni, aż uzyska jasnobrązowy kolor i silny orzechowy aromat. Po tym okresie przefiltrowana, np. przez gazę lub specjalną bibułkę, trafia do butelek. W tym momencie jej produkcja mogłaby się zakończyć, ale nierzadko stosuje się jeszcze leżakowanie, mające, jak w przypadku win, nieco poprawić walory smakowe.

Orzechówki góralskie – nie tylko z orzechów laskowych

Jako że leszczyna występuje szeroko w polskich górach, już w przeszłości orzechówka góralska była dość powszechnie produkowana. Mówi się, że każda rodzina miała własny przepis na nią. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy sięgali nie po orzechy laskowe, a włoskie, charakteryzujące się innymi walorami smakowymi i aromatem.

najwyższa jakość serków górlaskich

Nasza jakość

Gwarantujemy najwyższą jakość naszych serów i wędlin. Wszystkie wyroby produkowane są z wyłącznie regionalnych surowców. Korzystamy jedynie z tradycyjnych receptur, dzięki którym nasze zarówno sery jak i wędliny charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem tatrzańskich hal.

Czytaj dalej

Dlaczego nasze sery

Produkcją tradycyjnych serów góralskich: oscypków, korbaczy, czy buncu owczego zajmujemy się od wielu pokoleń. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, recepturom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, pasji do tradycji, mleku które pochodzi wyłącznie od owiec wypasanych na ekologicznie czystych podhalańskich halach, nasze sery smakują tak jak dawniej, a ich jakość nie ma sobie równych.

Czytaj dalej

Najwyższa jakość

Wyśmienity smak

100% regionalne

Szybka dostawa

Bezpieczne płatności

Przewiń stronę do początku